8 Ocak 2012 Pazar

Samsung HM1500 Kablolu Bluetooth Kulaklık

Uzun bir aradan sonra merhaba! 

Biliyorum bir süredir yazamıyorum, aslında gönlümden çok daha sık yazmak geçiyor ama olmuyor işte, bazen anca fırsat oluyor. Bu hafta sizlere Samsung HM1500 kablolu klipsli bluetooth kulaklığı tanıtacağım. Hemen "Ulen madem bluetooth kulaklık aldın, neden kablolu aldın?" dediğinizi duyar gibiyim. :) Ama bu da bir ihtiyaçtan ve şirketlerin bunu fark edip ürün çıkarmasından kaynaklanıyor.  Ayrıntısına ileride gireceğim.


Artık önceki yazılardan malumunuz olduğu üzere yeterince kullanmadığım ürünleri yazmıyorum ben. Yaklaşık 10 günlük kullanımla artısını eksisini belirlemiş durumdayım. Ürün yukarıdaki şekilde geliyor. Şık bir kutusu var. İçinden kulaklık, şarj aleti, kullanım kılavuzu ve kulakiçi kulaklık olduğundan değişik ebatlardaki lastik parçalar çıkıyor. Kullanma kılavuzu oldukça yeterli. Ürünün en güzel taraflarından bir tanesi aynı anda 2 telefonla birden eşleştirebilmeniz. Yani bir şirket bir de kendi hattı olanlar veya genel olarak iki hat kullananlar için biçilmiş kaftan.


İşte ben de yukarıda gördüğünüz gibi hem N900 hem de şirket hattımı taktığım emektar Samsung U600'üm ile aynı anda eşleştirdim kulaklığımı. Kulaklığın bir güzel tarafı da çağrı geldiğinde titriyor olması. Böylece diğer telefonlarınız sessizde veya bol bir cepte titreşimde bile olsa, çağrıları kaçırmıyorsunuz. İsterseniz bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bırakmak için arama düğmesine ve ses azaltma düğmesine aynı anda uzun basın. 

Kulaklığı iki telefonla eşleştirmek için:

-(Kullanım kılavuzunda biraz daha farklı anlatıyor ama bence böylesi daha kolay ve garantili)Birinci telefonun bluetooth'unu açın ve bulunabilir hale getirin. Kulaklığın açma tuşundan onun da bluetooth'unu açın. Telefonunuzu görüp bağlanmak isteyecektir. İlk sefere mahsus şifre sorabilir, sormayadabilir ama sorarsa "0000" şifresini girin. Şimdi birinci telefonumuzla kulaklığımızı eşleştirdik. İkisinin de bluetoothunu kapatın. Sonra aynı işlemi ikinci telefon için yapın ve iki telefonun bluetoothu açıkken kulaklığınkini bir kere kapatıp açın. Şimdi sırayla iki telefonunuza da bağlanmak isteyecek, ikisini de kabul ettiniz mi, en kısa yoldan iki telefonu da bağlamış olursunuz. Eğer ilk açtığınızda telefonunuzu görmezse, konuşma tuşuna bir kere basın ki arasın. ;)


Kulaklığın bir yanında ses açma kapama tuşları, diğer yanında açma kapama tuşu, üstünde ise kırmızı çizgi şeklindeki cevap verme/kapama tuşu bulunmakta. Kulaklığınızın arama yapma, reddetme, sesle arama yapmak, görüşme esnasında mikrofonu kapatma, gelen ikinci aramayı cevaplama gibi özellikleri var şimdi gelin bunları nasıl yapacağınızı anlatalım.

-Arama yapmak için kırmızı tuşa bir kere basın, son aranan numarayı arayacaktır. İkinci telefonun son numarasını aramak için arama tuşuna iki kere basın.

-Görüşme yaparken aramayı bitirmek için yine aynı tuşa basın.

-Aramayı reddetmek için çağrı gelirken aynı tuşa uzun basın.

-Sesle arama yapmak için arama tuşuna uzun basın ve aramak istediğiniz kişinin adını söyleyin.

-Görüşme sırasında mikrofonu kapatmak için ses açma ve azaltma tuşuna uzun basın. Tekrar mikrofonu açmak için yine aynı tuşlardan birisine uzun basın.

-Geçerli aramayı beklemeye almak için konuşma düğmesine uzun basın.

-İkinci bir aramayı cevaplamak için arama bekletme sesini duyduğunuzda ilk aramayı bitirip ikinci yanıtlamak için arama tuşuna kısa basın. İlk aramayı beklemede bırakıp ikinci aramayı cevaplamak için arama düğmesine uzun basın. Aynı anda iki telefon bağlıysa, tek hattan gelen iki çağrıya cevap veremezsiniz.

-Geçerli arama ile bekletilen arama arasında geçiş yapmak için arama tuşuna uzun basın.

Sanıyorum bu kadar özellik yeter de artar bile. Ben hepsini anlattım, kullanıp kullanmamak size kalmış:)


Kulaklığımız üst tarafındaki kapağın açılması ortaya çıkan kısımdan şarj oluyor. Kulaklığın şarjı oldukça uzun süre gidiyor. Bluetooth 2.1 olan kulaklığın kağıt üstündeki kullanım değerleri ise 6 saat konuşma ve 250 saat bekleme olarak verilmiş. Samsung yazısıyla arama tuşu arasındaki ufak lamba mavi yanıp sönüyorsa şarjınız %80-100 arası, eflatun yanıp sönüyorsa %20-80 arası, kırmızı yanıp sönüyorsa %20'den az demektir. Zaten uyarı veriyor ama görüşme esnasında şarjınız biterse otomatik olarak çağrıyı telefon hoparlörüne atıyor.

Gelelim benim değerlendirmeme. Ben kulaklığı 49 liraya Hepsiburada.com'dan aldım. Neden kablolu bir bluetooth kulaklık seçtiğime gelecek olursak; Robocop gibi sürekli kulağımda kulaklıkla takılmaktan hoşlanmıyorum. Kablolu kulaklar da sağa sola dolanmaya, takılmaya oldukça meyilli olduklarından gün içi koşturmacalarda yeterince kullanışlı değiller. Benim gibi gün için bolca trafikte oluyorsanız zaten bir kulaklık almanız şart. İşte bu ihtiyaçların hepsini birleştirince ortaya, bluetooth ama kısa kablosu ve klipsi sayesinde istemediğiniz zamanlarda gömleğiniz cebinde takılı durabilecek, istediğinizde hemen kulaklığı takabileceğiniz bir model olarak Samsung HM1500 çıkıyor. Kulaklığın bir tane olumsuz özelliği var. O da özellikle üzerinde ceket varsa gömlek cebinizde takılı kulaklığın kırmızı tuşunun siz farkında olmadan son numarayı çok kolay arayabiliyor olması. Onun dışında 10 numara 5 yıldız diyorum:)