7 Aralık 2010 Salı

Garanti Bankası Shop and Miles Kredi Kartları

GÜNCELLEME:
01 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Shop and Miles Card adını Miles and Smiles olarak değiştirmiştir. Yeni kartların farkları için Miles and Smiles Kredi Kartları yazımı okuyabilirsiniz. Ama değişmeyen özellikleri görmeniz için önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Tekrar merhaba.:)
Bugün bir tarafından çok memnun olduğum bir tarafındansa adeta nefret ettiğim Garanti Bankası'nın Shop and Miles kartlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.


"Kredi kartının da incelemesi mi olurmuş?" demeyin, çoğu ürün veya hizmet gibi bu kartları da bilgisizce kullandığımızdan ya haklarımızı bilmediğimizden bir sürü boşa para ödüyoruz, ya da eksik bilgimiz yüzünden karşılaştığımız ücretler yüzünden hüsrana uğrayıp küsüyoruz. Ondan artı ve eksileriyle bu programı inceleyeceğim ve mümkün olduğunca objektif kalmaya çalışarak zaman içerisinde yaşadıklarımı sizlerle paylaşacağım.

"Nedir bu Garanti Shop&Miles Card?" derseniz Türk Hava Yollarının Uçuş Programı olan Miles&Smiles'ın Garanti Bankasının Kredi Kartıyla birleştirilmiş şeklidir. Yani bu kartlarla harcadığınız para karşılığında mil kazanırsınız. Tabi ki program ortaklarında harcarsanız daha çok kazanırsınız ama Garanti Bankası'na ait olmayan POS'tan çekseler bile mil kazanmaya devam. Türk Hava Yollarıyla yaptığınız uçuşlardan da mil kazanırsınız. Hatta sadece Türk Hava Yolları'ndan değil bütün Star Alliance Hava Yolarının uçuşlarından mil kazanırsınız. Ve biriken millerinizle bedava uçak bileti alırsınız. Ben önceden Bonus Kart kullanıyordum fakat baktım ne harcarsam harcayayım elde avuçta var sıfır bonus, çok da bir karı olmadığını düşünerek bu kartlara geçiş yaptım. 

Shop&Miles programı farklı beklenti seviyelerine hitap eden ve farklı senelik katılım ücreti olan 3 kart grubuna sahip. Bunlar Gold - Platinum - Prive Kart olarak adlandırılmışlar. Temelde çoğu konularda benzer haklara sahip görünseler de sizin kullanım amacınıza ve lükse düşkünlüğünüze ve zamanınızın kısıtlı olmasına doğru orantılı artan fiyat ve servis hizmetleriyle birbirlerinden ayrılıyorlar. Şimdi "bedava bilet" deyince ne olduğuna bakmadan alıp, ekstresinde "Program Katılım Ücreti" görünce şok olan çoğu kişi gibi şok olmayın diye size programların artı ve eksilerini anlatmaya başlıyorum. Shop&Miles Kartlarda sizden normal bir kredi kartından daha fazla para alınır. Eğer bir sene içinde yaptığınız harcamalar ve sene içinde yapacağınız seyahatler düşük orandaysa kısa vadede bir karını göremeyebilirsiniz. Ama gerek iş gerek keyfiniz gereği sık sık uçuyorsanız veya aylık kredi kartı harcamalarınız çok düşük değilse ve tek kartta toplamak istiyorsanız bu program tam size göre. Karta banka, internet veya kısa mesaj ile başvurabilirsiniz. Kartınız tabi ki katılım ücreti de dahil özel bir kart olduğundan size aşağıdaki gibi şık bir kutunun içinde geliyor. Garanti bu konuda kendine yakışanı yapmış ve ilk aldığınızda "Vay be adamlar yapmış" hissi uyandıracak bir kaliteyi yakalamış...


Ben kartı yeni almadım. Geçen sene Temmuz'da almıştım fakat kartlarım eskidiği ve American Express olanın arkasındaki CCV numarasında bir sıkıntı olduğu için yenileme talebinde bulundum ve yeni kartlarım geldi. Burada az bilinen bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Kartlarınızı senede 3 kereye kadar ücretsiz yeniletebilirsiniz. 4. sefer ve sonrasında ise 5 lira kart ücreti keseceklerini unutmayınız. Yani son kullanma tarihine kadar eski püskü, kenarları soyulmuş kartlarla gezmenize gerek yok:) Ve gelelim şikayetimin olduğu yere. Garantinin kartlarını dağıtan şirket, sanırım adı Aktif İleti, iletişim adresi olarak İzmir'deki Ev adresimi göstermiş olmama rağmen tutmuş kartları eski iş adresime götürmüş. Her ne kadar eski iş adresimi silmemiş olmak benim hatamsa da, orada iletişim adresimi açıkça belirtmeme rağmen kafalarına göre bir adrese götürmeleri kesinlikle kendi hataları. Araya giren bayram tatili vs de karışınca, benim kartların gelmesi 25 günü buldu...

İsterseniz artık yavaş yavaş programlara ve ayrıntılarına geçelim. Her 3 programda da ortak olan özellikler şunlardır:

-Bir tanesi temassız alışveriş özelliği de olan Master Card, diğeri American Express Card olmak üzere limitleri birbirlerine bağlı iki karttan oluşurlar. Bunlar için ayrı ayrı para kesilmez, program ücreti iki kartı da kapsar.

-Garanti Bankası'nda başka bir kredi kartınız varsa onun limiti de aynı şekilde bu kartlara bağlanır.

-Temassız kart harcamalarınızda, American Express Card harcamalarınızda ve Program ortaklarında yapacağınız harcamalarda 1 TL=1 mil'in üstünde miller kazanırsınız. Garantiye ait olmayan POS'lardan çekilen işlemlerde bile 1 TL= 1 mil'dir.

-Hediye ve Avans Mil kazanabilirsiniz. Ayrıntıları az aşağıda ;)

-Millerinizi ister kendinize, ister başka birisine refakatçi bileti alarak, ister bilet sınıfınızı veya kart sınıfınızı yükselterek kullanabilirsiniz. İsterseniz daha çok mil kullanarak bütün Star Alliance şirketlerinde uçabilirsiniz.

-Bütün Kartların sigorta kapsamı aynıdır.

-Ekstrenizdeki her 100 TL için en fazla 1 TL ödeyerek İstek Dışı İşsizlik Sigortası ile Kart ödeme güvencesi vardır.

-Bütün Kartlarda biriken millerle Limitli Yer Kapasiteli ve Yer Garantili(Yüksek sezonda da daha yüksek mil ödeyerek uçabilme şansı) alabilirsiniz. Ayrıntılı tablolar altta mevcut.

-Türk Hava Yolları veya Star Alliance ile uçmak, American Express Card kullanmak veya Temassız ödeme yapmak, Yurtdışında kartınızı kullanmak size normalden fazla mil kazandırdığından bu özelliklere toptan Hızlı Mil Kazanma denir.

-Kullanılabilir Limitinizin 6 katı Avans Mil talep edebilir ve aldığınız mil miktarını 1 senelik harcamalarınızla telafi edebilirsiniz. 1 sene sonunda mil eksiğiniz kalırsa mil başına 0,04 TL borç kesilir.

-Her ay belli bir ekstre tutarını geçmeyi taahhüt ederseniz belli miktarda mil peşin olarak kartınıza yüklenir, buna da Hediye  Mil denir ve tablosu aşağıdadır. Ayrıca harcadığınız tutar daha kadar mil kazanmaya devam edersiniz.-İsterseniz evinizden havalimanına isterseniz havalimanından evinize konforlu araçlarla transfer hizmetinden %30 indirimle yararlanabilirsiniz. Ücret tablosu aşığdadır. Daha ayrıntılı bilgi için BAKINIZŞimdi gelelim programlara:

GOLD CARD:


Benim de dahil olduğum, Shop&Miles programının giriş niteliğindeki kart seçeneğidir. Temel özellikleri diğer kartlarla aynı olduğundan ve benim ihtiyaçlarımı karşılayacağını düşündüğümden ben diğerlerinden daha ucuz olan Gold Membership'i seçtim.

MasterCard'la yapacağınız temassız alışverişlerde %15 fazla mil kazanırsınız. American Express Card'la yapacağınız alışverişlerde yine %15 fazla mil kazanırsınız. Program ortaklarında yapacağınız alışverişlerde bir de American Express Card kullanırsanız kazanacağınız mil oranı %50-60 artabilir. Eskiden 90 Lira olan senelik ücretine zam gelmiş ve 97,5 Lira olmuş.


"Şimdi neden bir kredi kartına 97,5 lira verilir?" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen kendimce kurduğum mantığı açıklayayım. Benim şuan 25.000 milim var. Zaman içerisinde açılan otomatik ödeme talimatı kampanylarına katıldığımdan ve babam benzini benim kartımla alarak mil kazanmama destek olduğundan oldukça avantajlı durumdayım. 15.000 mile yurt içi Türk Hava Yollarıyla gidiş dönüş uçak bileti, 20.000 milden başlayan fiyatlarla da Türk Hava Yollarıyla yurt dışı uçak bileti alabiliyorum. Şuanda neredeyse bütün Avrupa, Arabistan Yarımadası ve Rusya şehirlerine gidiş dönüş uçak bileti alabilirim ki bunu maddi olarak düşünürsek seçeceğiniz uçuşa göre 1000€'yu geçen bir avantaj demek oluyor.

Daha ayrıntılı  MİLMETRE

Bu paraları Bonus Kart'la harcasaydım, yok taksit yaptınız diye Bonus vermeyecekti, yok program ortağı değil, yok bilmem ne, elde avuçta doğru dürüst bir bonus olmayacaktı. Şuan eğer biraz da önceden seçersem çoğu şehre istediğim zamanda gitme ve dönme imkanım var, hem de bedava...Gerekli mil miktarını AYRINTILI LİSTE'ye bakarak daha net görebilirsiniz. ÖDÜL BÖLGELERİ de ayrıntılı bilgiler içermekte.


Bütün üyeliklerde oldukça kapsamlı bir yurt dışı seyahat sigortasına, bir alışveriş sigortasına ve acil durum sigortasına sahip oluyorsunuz. Ben her ne kadar üstte açıkca yazıyor olmasına rağmen TV/anten kısmından ücretsiz yararlanamış olsam da sigorta içeriklerini iyice öğrendim, orasına memnuniyetsizliğimi anlattığım kısımda değineceğim.

Ayrıca kartların az bilinen iki özelliği de Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yaz döneminde 3- kış döneminde 7 gün bedava park hakkınızın oluşu ve Atatürk Havalimanı'nda İç ve Dış Hatlarda bulunan Garanti Lounge'ı Zone'dan ücretsiz faydalanma. Ama bu konuda kendi sitelerinde bir ikilik var. Şöyle ki;Kartları karşılaştır seçeneğinde Zone'a giriş Gold Kart için de ücretsiz gösterirken, Gold Kart'ın sayfasında 15 €+ KDV olarak gösterilmiş.


Ben henüz kullanmadığımdan bu konuda hangisinin doğru olduğunu bilemiyorum. Ama Havalimanlarında bir sandviçin bile 15 lira'dan başladığını düşünürseniz, açık büfeden bara, Playstation'dan rahat koltuklara kadar her imkanın sunulduğu Zone'a 15€ vermek de çok pahalı olmayabilir. Tabi ki tercih meselesi. Ayrıca %50 indirimli Vale Parking, Shuttle hizmeti gibi ek hizmetler de mevcut.

PLATINUM CARD:


Platinum Üyeliğe zam gelmemiş ve 100 Lirası Shop&Miles Program ücreti, 50 Lirası Hızlı Mil Kazanım Ücreti olmak üzere 150 Lira olarak devam etmekte. Gold Karttan ayrıldığı temel noktalardan birincisi American Express kullanımlarınızda %15 değil de %25 ekstra mil kazanmanız. İkincisi ise sunulan &Club Yurt dışı seyahat ve Concierge hizmetleri. Bu hizmetler sayesinde siz ne istedğinizi söylüyorsunuz, kalanını banka hellediyor. Örneğin UEFA finaline bilet almak gibi... Ayrıca eğer yurtdışına sık sık çıkıyorsanız yurtdışında belirlenmiş seçkin mağazalarda da 2 kat mil kazanıyorsunuz. Dördüncü olarak da 150 seçkin noktada %20'ye varan indirimler mevcut. Aslında kartı alabileceklerin hayat seviyesi arttıkça kartın daha çok indirim sağlaması bana garip gelse de sistem böyle...

Bence en büyük özelliği ise Garani Zone'dan ücretsiz yararlandırması. Hatta yanınızda bir arkadaşınızı da ücretsiz olarak olarak yanınızda Zone'a sokabilir, uçuş öncesi beklemenizi keyfe dönüştürebilirsiniz. Eğer sık sık Atatürk Havalimanı'nı kullanan birisi olsaydım sırf bu özelliği için bile Platinum seçerdim. Çünkü Havalimanları inanılmaz pahalı, burada alacağınız hizmeti orada herhangi bir bar veya kafeden alsanız zaten bir senelik üyelik ücreti kadar hesap ödersiniz.

PRIVE CARD:


Gelelim serinin en ayrıcalıklı ve en pahalı üyeliği olan Prive Card'lara...Bu kartlara da zam gelmemiş ve 150 Lirası Shop&Miles Program ücreti, 100 Lirası Hızlı Mil Kazanım Ücreti olmak üzere 250 Lira olarak devam etmekte. Çoğu özelliği Platinum Card'a benzemekle birlikte artık gerçek bir üst düzey kart kullanıcısından bahsettiğimizi hatırlatmak isterim. Çünkü sundukları hizmetler de, hitap ettikleri kesim de oldukça iyi gelir seviyesindeki insanlara yönelik. Örnek olarak herşeyin en iyisini, en kusursuzunu arayan ve dünya çapında toplam 35.000 üyesi olan seçkin bir seyahat ve concierge kulübü olan Quintessentially'ye  senelik 750 $ üyelik ücreti yerine 400 Liraya katılma hakkı sağlıyor. Ayrıca seyahat ve trend dergisi olan &Mag'e üyelik de 50 Lira yerine ücretsiz sağlanıyor. Yine bir misafirinizle birlikte Garanti Zone'dan ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.

Bu kartları sevmemin en büyük nedeni zaten program olarak 2 tane kartla gelmeleri. Yani kartlardan birisi hem MasterCard hem de 35 lira altındaki işlemler sıra beklemeden temassız ödeme imkanı sunuyor. Diğer kart da bütün dünyada saygınlığı tartışılmaz American Express ve size özellikle de program ortaklarında kullanırsanız çok ciddi mil kazanma şansı yanında e-bay, amazon gibi yurtdışı sitelerden sık alışveriş yapan biriyseniz ciddi indirimler sağlıyor. Aynı zamanda Shop&Miles kartla yapacağınız ödemelerde Pos cihazı başında beklemeniz imkansız gibi, şifreyi yazıp giriş tuşuna bastığınız anda onay geliyor.

"Ama bu kartların veya genel olarak Garanti Bankası'nın eleştirilecek yönleri yok mu?" derseniz, var...

En başta eleştireceğim özelliği daha önce bir arkadaşımın "off the record" haliyle söylediği üzere Garanti'nin Alo Garanti sistemi insanın insana ulaşamaması üzerine kurulmuş gibi. Yani sürekli işi bir makineyle halledin modu hakim. Onu istiyorsanız 3'e, bunu istiyorsanız 5'e basın modu sürüp gidiyor. Ama orada olmayan olağan dışı bir şikayetiniz varsa zulüm başlıyor. İlk başta bir insana erişmek için dakikalarca bekliyorsunuz, sonra olur da ulaşabilirseniz, bütün sistemi "size en kısa zamanda yolu vermek" üzerine kurulu, sizin ne dediğinizi çok da önemsemeden "öğretilmiş" cevaplarla sizi bunaltan temsilciyle resmen savaşmak zorundasınız.

Kağıt üstünde baktığınız zaman Garanti'de gerek internette gerek telefon hizmetlerinde  müşteri haklarını koruyan bir çok kanal mevcut. Ama bunların çoğu ne yazık ki gerçekten bir sıkıntınız olduğunda kısa vadede sıkıntınızı çözmekten yoksun. Sürekli "şu numarayı arayın, bu adrese e-posta gönderin, siz şu hanımla görüşün" diyerek bütün birimler sizi birbirine yönlendiriyor. Olur da sıkılmadan bütün direktifleri yerine getirirseniz de bu kadar çok yeri arayıp da sonuçta yine aynı sorun çözülmemiş olduğu için daha çok canınız sıkılıyor. 

Örneğin ben çanak antenimde yaşadığım bir sıkıntı ile ilgili 0212 213 33 33 numaralı telefondan Garanti Asistan hattını aradım. Durumumu anlattım. Konuşma tarzından oldukça yeni bir çalışan olduğu belli olan temsilci ilk başta böyle bir hizmetin olmadığını söyledi. Sonra ona ilgili maddeyi telefonda kendisine okuyunca "bir dakika" diyerek beni beklemeye aldı ve bir süre soruşturduktan sonra "böyle bir hizmeti duymadığını ama bana kayıt açacağını ve beni arayacaklarını" söyledi. Sonra beni aradılar. Arayan beyefendi oldukça manidar bir ses tonuyla "böyle bir hizmeti nereden duyduğumu, böyle bir elemanlarının olmadığını, benim nasıl bu iş için  kendilerini aradığımı" sordu. Ona da ilgili maddeyi okuyunca aslında kendi birimlerinin işi olmasına rağmen bana bir telefon vererek "Garanti Hayat"ı arayın dedi. Verdiği numara "Garanti Kültür Sanat" çıktı. Buradaki arkadaş "size bu numarayı kim verdiyse onu geri arayın, doğru numarayı versin" dedi. Sonra başka bir numara verdiler, o da yurt dışı sigortası için bir şirketin çıktı...

Ben de bu arada değişik seferler gerek info@shopandmiles.com adresinden, gerek bilgi@garanti.com.tr adresinden e-posta göndererek, gerek Haklı Müşteri Hattı'nda kayıt açtırarak, gerek Twitter'dan ShopandMiles ve Garanti adreslerine tweet'ler göndererek sorunuma çözüm arasam da uzun süre ya yanıt alamadım, ya da dalga geçer gibi şu numarayı arayınız yazan e-postalar aldım. Aradığımda yine aynı konuşmalar, aynı sonuçsuz kapatma. Sonra ısrarlı e-posta ve tweet'lerim neticesinde bugün beni Garanti Asistan'dan aradılar ve sigorta bölümünde TV/Anten kısmı açıkça yazıyor olmasına rağmen sadece uzman gönderebileceklerini, ücret olarak karşılamadıklarını söylediler. Neyse en azından cevap verdiler dedim ve olayı kapattım. Beni bugün arayan arkadaş ilk gün arasaydı, günlerce süren ve konudan haberi olmayan çalışanlar yüzünden gittikçe can sıkıcı hale gelen süreç hiç yaşanmayacaktı. Çünkü bir kredi kartıyla ilgili zaten senede ya bir kere sorun yaşarsınız, ya iki kere, bunda da Türkiye'nin en büyük bankalarından biriyle çalışıyorsanız, tabi ki ilk başta ilgi, devamında da çözüm beklersiniz. Değişik arkadaşlarımın Garanti ile yaşadıkları sorunlarda defalarca bankayı arayıp e-posta atmaktan sıkılarak, sonunda "Eee bunlarla mı uğraşacağım en kötü param yanar" dediklerine ise üzülerek şahit oldum...

Sonuç olarak bir kredi kartı olarak neredeyse hiçbir açıdan eleştiremeyeceğimiz, hatta çoğu açıdan örnek gösterebileceğimiz, sektörde 10. yılını kutlayan bu kartların müşteri hizmetleri kısmı kağıt üstünde oldukça dolgun görünse de ne yazık ki gerçek hayatta bu imkanlardan teorideki kadar yararlanmanız imkansız...Ama eğer çok para harcadığınız halde az bonus kazandığınızı düşünüyorsanız, sık sık uçuyorsanız veya en azından Atatürk Havalimanını sık kullanıyorsanız bence mutlaka bir tane edinin. Uçuşlarınızda alan vergisinin size ait olduğunu da hatırlatırım.


GÜNCELLEME:
01 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Shop and Miles Card adını Miles and Smiles olarak değiştirmiştir. Yeni kartların farkları için Miles and Smiles Kredi Kartları yazımı okuyabilirsiniz.

NOTLAR:

Shop&Miles Kartlara BURADAN başvurabilirsiniz.
Görseller Shop&Miles WEB SİTESİ'nden alınmıştır. Daha ayrıntılı bilgiler de aynı adreste mevcuttur.
İlgilenenler için BURADA mil kartlarıyla ilgili güzel ve karşılaştırmalı listeler olduğunu gördüm

32 yorum:

 1. eline sağlık gayet samimi açıklamışsın. bilgilendirdiğin için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim.

  Evet son durum şu, Gold Card sahipleri Garanti Lounge Zone'dan bedava faydalanamıyor ne yazık ki..Bence yanlış.

  YanıtlaSil
 3. merhaba
  bu kartla istediğimiz her yerden alışveriş yapsak bile ve farklı pos cihazlardan da kart çekilse mil kazanmak mümkün mü ??

  YanıtlaSil
 4. Evet Sadi Bey, yazıda da belirttim:
  "Tabi ki program ortaklarında harcarsanız daha çok kazanırsınız ama Garanti Bankası'na ait olmayan POS'tan çekseler bile mil kazanmaya devam."

  Yani başka banka bile olsa 1 lira 1 mil. Program ortağı olursa bu sefer 1 lira 1,5 mil gibi olabiliyor.

  YanıtlaSil
 5. Yıllık Kart ücretinden kurtulma şanşımız varmı?

  YanıtlaSil
 6. Uzun zamandir bu karti almak isteyen ancak henuz yeni edinmis biri olarak MC ve AE'den hangisini kullanayim kararsizliginda olan biri olarak tum sorularima cevap buldum yazinizda. Simdilik bana uymayan tek detay Gold Card sahiplerinin Garanti Lounge Zone'dan ucretsiz faydalanamamasi. emeginiz icin tesekkur ederim Umut bey

  YanıtlaSil
 7. Rica ederim,bu konuda oldukça eksik ve yanlış bilgilerin olduğunu gördüğüm için inceleme ihtiyacı hissettim:)

  YanıtlaSil
 8. yurtdisindan alo garantiyi aradigimda surekli "lutfen aradiginiz cagri merkezinin 7 haneli numarasini giriniz" seklinde bir mesajla karsilasiyorum ve girdigim cagri merkezi numarasini da sistem tanimiyor. turkiye'den aradiginizda da boyle seyler geliyor mu basiniza?

  YanıtlaSil
 9. Genelde telefon bankacılığı kullanmıyorum ama aradığım zamanlarda ben böyle bir sorunla karşılaşmadım.

  YanıtlaSil
 10. Burada şunu hemen ekleyeyim, geçen kartımda biriken millerle ödül bilet almak istedim ve daha çok mil kazanabilmek için AmEx kartımı seçtim fakat ödemeyi gerçekleştiremedim. Konuyu Twitter'dan sorduğumda " @UmutAkdas @sidiqua Umut Bey, AmEx kartları ile ödemelerde uçuşa en az 72 saat kala işlem yapılması gerekmektedir. bit.ly/rqw4OR " cevabını aldım, bilginize...

  YanıtlaSil
 11. Çok yararlı bir inceleme olmuş. Kartı alıp almamakta oldukça tereddütte kalmıştık, çok yardımcı oldu yazınız. teşekkürler

  YanıtlaSil
 12. Rica ederim, iyi günlerde harcayıp, güzel uçuşlarda kullanmanız dileklerimle :)

  YanıtlaSil
 13. yurtdisinda yasiyorum,, ingilterden bu karta sahip olmam mumkunmudur,,
  tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düz mantık düşünürsek "Neden olmasın?" ama tam bilgi için Garanti Bankası'na danışabilirsiniz :)

   Sil
 14. umut bey çok beğendim teşekkürler. 2 sorum olacak. 1.si gold kartı alırsak 65 TL program ücreti, 35 TL hızlı mil ödeyeceğiz. Peki bir de yıllık kart ücreti veya aidatı gibi başka bir ücret ödüyormuyuz. 2.si sigorta sektöründen alışveriş yaptığınızda da 1 TL=1 mil veriyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şuanada bu sorunuzun ilk kısmı için cevabım hayır başka ücret yok.

   Son kısmı için ise yeni bir mil kazanım tablosu devreye giriyor mayısla beraber, artık 1 TL=0,10 ile 1,41 mil arasında değişik değerler alabilecek.

   Kaynak: http://www.shopandmiles.com/web/108-3200-1-1/shop_miles/shopandmiles_com/duyurular/mil_kazanim_oranlari

   Sil
 15. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 16. Garanti müşterisi olduğum için ilk çıktığında vermişlerdi. İlk çıktığında 1tl=2 mil idi. yani 7500tl alışveriş yapınca bir yurtiçi bilet alabiliyordunuz. Şu an ortalamada 8tl=1 mil. Bu uyuşturucuya alıştırma gibi. Banka artık uyuşturduğu kitlelerden semere topluyor. 3 taksitim kaldı İptal edeceğim. Bir hesap yapın. yer garantili bilet %50 mil fazla ödüyorsunuz. Bunun vergilerini de ödüyorsunuz. Mesela Hong Konga gidebilmek için limitli kapasitede yer yok. (olsa=50.000mil) ekonomi yer garantili sınıf:90.000mil üstüne 550tl ödeyeceksiniz. 90.000mil için 90.000x8=720.000tl lik kartla harcama yapmanız gerekiyor. Hesap bu kadar basit. İş bankası maximiles kart aldım. Şu an daha akıllıca. Ama bir süre sonra o da cozuturmu bilmem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey merhaba,

   Tabloyu gayet net özetlemişsiniz zaten üstüne söze gerek yok...

   Sil
 17. ABD, Iowa Şehrinde bulunan Iowa Lutheran Hastanesi'nden bir temsilciyim ve hastane idaresi tarafından internete nasıl işler yaptığımızı ve insan organlarının alımı ve satımı için bir yıl daha başladım. böbrek, Bu teklifle ilgileniyorsanız, lütfen aşağıdaki e-postayla bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin: Bağışçılarımıza iyi miktarda para telafi ediyoruz ve biz organlarda Cerrahi uzmanıyız ve bir bağışçı olarak risk yok. o.
  Ve bu bizim e-postamız:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Ayrıca, whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bize ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba beyefendi / hanimefendi,
  Ise baslamak için acil bir krediye ihtiyaciniz var mi, yoksa yeniden finanse edilmek için bir krediye ihtiyaciniz var, Borcunu ödemek için bir krediye ihtiyaciniz var mi? Bir araba ya da ev satin almak için bir krediye mi ihtiyaciniz var? Evet, daha fazla endise etmeyecek olursak, kredi kontrolü olmadan her türlü krediyi uygun bir faiz oraniyla sunuyoruz! E-posta ile bugün bize ulasin.
  Email: plutocreditfinancier@gmail.com

  Tesekkür ederim.
  Pluto Kredi Financier.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba beyefendi / hanimefendi,
  Ise baslamak için acil bir krediye ihtiyaciniz var mi, yoksa yeniden finanse edilmek için bir krediye ihtiyaciniz var, Borcunu ödemek için bir krediye ihtiyaciniz var mi? Bir araba ya da ev satin almak için bir krediye mi ihtiyaciniz var? Evet, daha fazla endise etmeyecek olursak, kredi kontrolü olmadan her türlü krediyi uygun bir faiz oraniyla sunuyoruz! E-posta ile bugün bize ulasin.
  Email: plutocreditfinancier@gmail.com

  Tesekkür ederim.
  Pluto Kredi Financier.

  YanıtlaSil
 20. Biz Iowa City, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Iowa Lutheran Hastanesi temsilcisiyiz, bir kez daha hastalarımız için böbrek almak için buradayız ve onlar kurtarmak için bir böbrek bağışlamak isteyen herkese iyi bir miktar para ödemeyi kabul etmişlerdir. Bir bağışçı olmak ister veya bir Hayatı kurtarmak istiyorsanız, aşağıdaki e-postada bize yazabilirsiniz.

  Zengin olmanız için bir fırsat budur, güvence altına alır ve size% 100 güvenli işlem garantisi veririz, her şey yol gösterici yasalara göre yapılacaktır.
  Artık daha fazla zaman kaybetmeyin, lütfen bize iowalutheranhospital@gmail.com adresinden yazın.
  Ayrıca whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Iowa Lutheran Hastanesi.

  YanıtlaSil
 21. İsmim Doktor Michael Baldwin, Iowa Lutheran Hastanesi'nin bir temsilcisi, Organ cerrahisinde uzmandırız ve böbreklerin satın alınmasıyla ilgileniriz ve hastamız böbreğe bağış yapmaya karar veren herhangi bir donöre büyük miktarda para ödemeyi kabul etti. onları kurtarın ve Iowa City, ABD'de bulunuyoruz.
  Böbreğinizi satmakla ilgileniyorsanız, lütfen ilerlememiz için bize geri dönmekten çekinmeyin.
  Ve eğer bizim ilgileniyorsanız E-postamızdır: iowalutheranhospital@gmail.com veya +1 929 281 1248 aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 22. Bu, böbrek satmak isteyen herkese açık bir ilan, böbrek nakli ihtiyacı olan hastalarımız var, bu nedenle böbrek satmakla ilgileniyorsanız, lütfen iowalutheranhospital@gmail.com adresindeki e-posta adresimizden bizimle iletişime geçin.
  Ayrıca +1 515 882 1607 numaralı telefondan whatsapp'ı arayabilir veya bize yazabilirsiniz.

  NOT: Güvenliğiniz garanti altındadır ve hastamız, onları kurtarmak için böbrek bağışı yapmayı kabul eden herkese büyük miktarda para ödemeyi kabul etmiştir. Sizden haber almayı umuyoruz, böylece bir hayat kurtarabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 23. Kredi faizini% 3 olan ve kredi kontrolü olmayan krediyle sunuyoruz,
  Kişisel kredi, borç konsolidasyonu kredisi, risk sermayesi,

  kredisi, Eğitim Kredisi, konut kredisi VEYA "herhangi bir nedenle borçlanma".
   
  Not: İlgilenen herhangi bir Başvuranın e-posta yoluyla bize geri dönmesi gerekir.
  Kredi programımız hakkında daha fazla bilgi.

  Bize e-posta ile gönderin: mrslindarobertloanfirm@outlook.com


  iletişim web sitesi https://mrslindarobertloan.wixsite.com/website
   
  Beklediğimiz gibi iletişiminize olan anlayışınız için teşekkür ederiz.
   
  Saygılarımızla
  yönetim

  YanıtlaSil
 24. Bugün meşru bir kredi teklifi mi arıyorsunuz? Kötü kredi geçmişiniz nedeniyle bankalar tarafından geri çevrildiniz mi? artık endişelenmeyin, pluto kredi finansmanı evi,% 3'lük sadece uygun bir faiz oranıyla dönüm noktanız. Aracılığıyla bize şimdi ulaşın

  E-posta: plutocreditfinancier@gmail.com
  Whatsapp: +18474539904

  YanıtlaSil
 25. Bugün meşru bir kredi teklifi mi arıyorsunuz? Kötü kredi geçmişiniz nedeniyle bankalar tarafından geri çevrildiniz mi? artık endişelenmeyin, pluto kredi finansmanı evi,% 3'lük sadece uygun bir faiz oranıyla dönüm noktanız. Aracılığıyla bize şimdi ulaşın

  E-posta: plutocreditfinancier@gmail.com
  Whatsapp: +18474539904

  YanıtlaSil
 26. Bu, böbrek satmak isteyen herkese açık bir ilan, böbrek nakli ihtiyacı olan hastalarımız var, bu nedenle böbrek satmakla ilgileniyorsanız, lütfen iowalutheranhospital@gmail.com adresindeki e-posta adresimizden bizimle iletişime geçin.
  Ayrıca +1 515 882 1607 numaralı telefondan whatsapp'ı arayabilir veya bize yazabilirsiniz.

  NOT: Güvenliğiniz garanti altındadır ve hastamız, onları kurtarmak için böbrek bağışı yapmayı kabul eden herkese büyük miktarda para ödemeyi kabul etmiştir. Sizden haber almayı umuyoruz, böylece bir hayat kurtarabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 27. *% 3 faiz kredisi oranı sunuyor
  * Nakitsiz Girişimci Sigortası
  * Para için garanti

  Kredi notu iyi olan Credit Financier Home, sınai ve kişisel menfaatler amacıyla şahıslara veya şirketlere veya kooperatif birliklerine teminat kredileri ve teminatsız krediler sunmaktadır.

  İletişim Adresi:
  Whatsapp: +15184181390
  Doğrudan posta
  creditfinancierhome@gmail.com

  YanıtlaSil
 28. Aşağıdakileri içeren çok çeşitli finansal hizmetler sunuyoruz: İş Planlaması, Ticari ve Gelişme Finansmanı, Mülkler ve İpotekler, Borç Konsolidasyon Kredileri, Ticari Krediler, Özel krediler, Bireyler, şirketler ve kurumsal kurumlar için düşük faizli Ev Yeniden Finansman Kredileri. Aileniz için en iyisini alın ve Genel Kredi programımızla birlikte hayalinizdeki evin sahibi olun. İlgilenen başvuru sahipleri BBM INVITE yoluyla bize ulaşmalıdır: {D8980E0B}
  Yalnızca WhatsApp :: {+33753893351}
  Email: (iskandalestari.kreditpersatuan@gmail.com)

  YanıtlaSil