30 Ocak 2011 Pazar

Adidas Load Spring Sırt Çantası

Uzun süredir buraya bu projeden dolayı yazı yazamadığımın farkındayım. Ama bomba gibi bir Adidas Load Spring sırt çantası incelemesiyle karşınızdayım. Bu çantayı burada da incelemesini yaptığımız Nike Ultimatum XL çanta arayıp da bulamadığımız bir dostum için dün indirime girince Boyner'den aldım. Yani bu yazı uzun süre kullandığım bir ürünü inceleme yazısı değil de bir ilk izlenim yazısı gibi olacak. Bir süredir çeşitli ortamlarda blogumdan yazıların ve fotoğrafların "kopyala-yapıştır" şeklinde kullanıldığını gördüğümden, aslında hiç hoşlanmasam da fotoğraflara damga ekledim, kusuruma bakmayın.


Uzun süredir gördüğüm "en teknolojik" çanta diyebilirim. "Çantanın da teknolojiği mi olur?" demeyin, yazının ilerleyen kısımlarında göreceksiniz oluyormuymuş.:) Çanta normal bir sırt çantasından daha geniş ve içinde oldukça fazla sayıda fermuarlı ve cırt cırtlı ufak ufak gözleri var. Ben böyle gözleri olan çantaları seviyorum çünkü birbirine karışmasını istemediğiniz şeyler için size alternatif alanlar sağlıyorlar. En dıştaki fermuarı çevreleyen şerit aynı zamanda fosforlu, bu özelliği sayesinde gece yol kenarlarında yürürken veya bisiklete binerken sizi koruyabilir. 


Çantanın sırta en yakın kısmı dizüstü bilgisayar için tasarlanmış, oradaki destekli kısım hem sırtınızı hem de bilgisayarınızı koruyor.  bir önündeki göz ise kıyafetler için düşünülmüş. Bu göz oldukça büyük, hatta çantanın dıştan göründüğünden çok daha büyük. Şöyle ki Boyner'deki örnek modelin içinde, bu gözde aynı çantadan 4-5 tanesi katlanmış şekilde duruyordu, varın siz düşünün. Onun bir önündeki göz de çantanın tam tabanına kadar inmese de oldukça büyük sayılır. Ayrıca en önde o fosforlu kısımda bir göz daha var, sıkışırsanız orası bile oldukça güzel iş görecektir.


İşte kıyafet için uygun dediğim gözün açık hali. İçinde ayrıca bir fileli fermuarlı göz daha var. Bu gözün fermuarları neredeyse çantanın tabanına kadar iniyor ki rahatça açıp içine kıyafetlerinizi katlanmış, düzenli bir şekilde koyabiliseniz diye olduğunu düşünüyorum.Bu da kıyafet gözünün bir önündeki nispeten büyük dediğim göz. İçinde iki tane cırt cırtlı ayrıca bir tane bağımsız fermuarlı göz daha var. Çantanın bütün iç dış kumaşları siyah olduğundan fotoğraflara tıklayarak bakarsanız daha net görebilirsiniz.


Çantanın iki yanında  doluluğuna göre ayarlayabileceğiniz, klipsli emniyet bantları var. Ayrıca çantanın kumaşı ünlü üretici Cordura'ya ait. Peki Cordura nedir?  Cordura özellikle yırtılma, kesilme, renk solması gibi sorunlara dayanıklı, hafif bir kumaştır. Askeri kıyafetlerden sırt çantalarına, botlardan pantolonlara kadar değişik ürünlerde kullanılır. İşte çantanın üstteki fotoğrafa eklediğim kılavuzunda da Cordura için "kesilme, sürtünme ve aşınmalara dayanıklı" yazmakta. Ki daha önce TSK'da kullandığımız çantalardan kumaşları da Cordura olanlar içine girmek zorunda kaldığımız dikenli çalı çırpılarda bile yırtılmıyordu, yani bu iddialarında haklılar diyebilirim.


Çantanın en teknolojik kısmı arka tarafı. Burada anlatabileceğimiz 3 teknoloji var. Clima Cool, Load Spring ve ses ayarlı kulaklık bağlantısı. Bu fotoğrafta Clima Cool'dan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Clima Cool Adidas'ın az terleten ve her şeye rağmen oluşabilecek teri de hızlıca dışarı atan teknolojisi. Burada bunu şu şekilde kullanmışlar. Sırtınıza yapışan yerler oldukça destekli ve petekli kısımlar.Tam sırtınızın ortasında, boyuna bir kanalda çanta sırtınıza hiç değmiyor ki burası tam anlamıyla bir hava akış tüneli gibi olmuş. Zaten değen kısımların da petekli ve Clima Cool olması sizi yeterince serin tutacaktır.


Şimdi ikinci teknolojiye gelelim, Load Spring. Bu teknoloji Nike'taki Air Max'ın hem benzeri hem de farklısı. Şöyle ki bu çantanın da askıları tabi ki omzunuzu acıtmaması açısından destekli. Burada Adidas mühendisleri sırtınızda ağır yükler varken maruz kalabileceğiniz darbeleri de düşünerek lastikli bir kısım eklemişler ki tam anlamıyla arabalardaki süspansiyonun aynısı diyebiliriz. Üstteki Load Spring yazısının oradaki lastikli kısım  olur da koparsa diye emniyet parçaları yine dikilmiş.


İşte çantanın en teknolojik kısmı! Genelde bu tip çantalarda müzik çalarınız için bir göz ayrılır, oraya bir delik açılır ve kulaklığı geçirmeniz sağlanır. Adidas ise bunu oldukça ileriye taşımış ve çantayı astığınızda sağınıza gelecek askılıkta bir kulaklık çıkışı ve ses açıp kapatmanıza imkan verecek kumandalar eklemiş! Üstte iki halini birleştirdim, fotoğrafın büyük haline bakarsanız daha net anlayabilirsiniz. Diz üztü bilgisayar için ayrılan gözle, el tutamağı arasında ince bir göz daha var. Onun içinde pil ve kulaklık bağlantısını yapmanıza olanak verecek parçalar saklanmış. Oradaki girişi müzik çalar veya telefonunuzun çıkışına bağlarsanız, müzik kontrolü alet çantanızdayken bile askınızda! Benim telefonum normal 3,5 mm çıkışı desteklemediği için çevirici kullanıyorum, keşke onunki gibi şarkıları başlatıp durdurmaya, ileri ve geri almaya da olanak verseydi! İşte o zaman tam bir medya canavarı olurdu. Ama bu hali bile yeterince ince düşünülmüş bence.


Bu fotoğrafı özellikle ekledim. Çantanın ne kadar çok şey alabileceğini gözlerinizle görün. İçini doldurmamama rağmen, altı 1 karışa yakın genişlikte. Yani dıştan göründüğünden çok büyük bir çanta.

SONUÇ:

Çantayı kullanmadığım için dayanaklılığı konusuna bir yorum yapamayacağım. Ama Cordura adı beni yeterince tatmin etti. Çantanın işçiliği oldukça güzel. Orijinal fiyatı 183 lira idi. Biz o zaman çok pahalı bulduk ve indirime girmesini bekledik. Dün arkadaşıma 119 liraya aldık. Daha kendisi kullanamadan ben sizler için ayrıntılı ilk izlenimlerimi yazdım. 119 liralık etiketi pahalı gelmesin. Çünkü kendi etiketinde de yazdığı gibi, tam bir "ömürlük" ürün. 1 haftaya yakın seyahatlerinizde bilgisayarınızı ve yeterli eşyanızı koyup başka valiz taşıma derdi olmadan rahatça gezebilirsiniz. Belirtmeden geçmeyim, dizüstü bilgisayar gözü 17" bilgisayarımı almadı ama 15.6" vb olanları oldukça rahat alacaktır. Kıyafet için olan göze ise bilgisayarım giriyor. Tabi ki normalde sürekli mobil olan insanlar genelde 17" bilgisayar taşımak istemeyeceklerdir, hem ağır hem de batarya sorunundan dolayı, ondan sanırım daha küçük modellere göre yapmışlar. Ben kesinlikle tavsiye ediyorum!

Kendi çantamla en/boy oranını merak edenler için beraber bir fotoğraflarını daha ekliyorum. Çantalar boş olduklarından çok derli toplu durmuyorlar, idare edin ;)


7 yorum:

 1. verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı teşekkürler:) yani kısacası hacim arıyanlar nike air max alsa daha uygundur diyosun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle Nike daha büyük. Adidas da görüntüsünden daha çok malzeme alıyor öyle söyleyeyim ;)

   Sil
 2. Verdiginiz bilgiler için teşekkurler. Peki çantanın yagmurda su gecirip gecirmedigi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun süre suya maruz kalırsa mutlaka geçirecektir ama sağlam Cordura kumaş fermuarlar kaçırmazsa bayağı dayanır ;)

   Sil
 3. :) teşekkurler verdiginiz bilgiler için.

  YanıtlaSil
 4. sonra bombacı gibi gezin ortalıkta...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne alakası var her sırt çantası taşıyan bombacı mıdır?

   Sil