13 Ekim 2011 Perşembe

Tchibo Multi-Tool / Çok Amaçlı Pense

Hepinize merhaba,
Bugün sizlere yaklaşık 1,5 yıl önce aldığım Tchibo multi tool'u tanıtmak istedim. Aslında bence tam karşılamasa da çok amaçlı çakı olarak Türkçe'ye çevirebileceğimiz bu edavat aslında bir çok amaçlı pense gibi...

Bildiğiniz üzere Tchibo aslında kahve üretse de uzun süredir Tchibo Merchandise adı altında bir çok değişik kategoride ürüne sahip. Özellikle mekanik olan aletlerini yüksek fiyat/kalite oranı yüzünden oldukça beğendiğim markadan zamanında aldığım çok amaçlı pense işte tam aşağıdaki gibi:


Hemen şunu belirtmek isterim ki tam olarak kaç liraya aldığımı hatırlamadığım ama "oldukça ucuzmuş" diyerek aldığımı hatırladığım bu ürüne hafızam beni yanıltmıyorsa 29 lira vermiştim. Ve 29 liralık bir çok amaçlı pense için malzeme kalitesi oldukça iyi! Tuttuğunuz zaman öyle pazardaki saçma sapan versiyonlardan bir tanesini tutmadığınızı anlayabiliyorsunuz. Metal parçaları oldukça kaliteli ve güzel işlenmiş, üzerindeki vidalar bile çok daha yüksek fiyatlı ürünlerden alınmış gibi.

Hemen fotoğrafın sağ tarafından başlayacak olursan en başta bir 6,5 cm'lik cetvel var ki arka tarafı da oldukça kaliteli bir törpü. Metal bile törpüleyebileceğini düşündürecek kadar dayanıklı görünüyor. Onun hemen yanında güzel bir konserve açacağı var. Ucu sivri, ağzı da bıçak gibi keskin değil ama metali yaracak şekilde tasarlanmış. Hemen onun yanında küçük/orta boy diyebileceğimiz bir yıldız tornavidası var. En sonda ise bir adet bıçağı var. Hemen şunu belirteyim, bıçak bir Buck veya Leatherman değil tabi ki ama orta karar keskinlikte diyelim. Piknik vs gibi işlerde işinizi görecektir.

Çok amaçlı pensemizin sol tarafında beş parça bulunmakta. Bunların başında oldukça iri dişli ve keskin uçlu testere bulunuyor. Testere gerçekten zaten genel anlamda kaliteli olanın ürünün de en kaliteli parçalarından bir tanesi. Gayet iri bir odunu bile kesebileceğini değerlendiriyorum. Boyu da aynen cetvel kadar yani yaklaşık 6,5 cm. Onun yanında bir adet orta boy düz tornavida ucu bulunuyor. Bu uçların her birisinin kenarı aynı zamanda kapak açacağı şeklinde. Onun bir yanında ise oldukça küçük, kontrol kalemi ucundan bile küçük başka bir düz tornavida daha bulunuyor. Sonrasında hem zımba, çivi gibi şeyleri sökebileceğiniz, hem de şişe açabileceğiniz parça geliyor. En sonda ise ucu büyük boy düz tornavida, içi 3 değişik boyda alyan olan parça geliyor.


En temel kullanım amacı gibi görünen pense özellikleri inceleyecek olursak da karşımıza oldukça kaliteli, ağzı sağlam ve dişleri güzel ayarlanmış, kablo kesicisi ve sıyırıcısı da olan bir pense çıkıyor. Ben penseyi İstanbul'dayken birkaç değişik iş için oldukça zorlamıştım fakat dişlerinde çok ufak sıyrıklar dışında bir bozulma olmadı. Ele oturuşu gayet güzel ama sanki biraz gevşek, yani çok kolay açılıp kapanıyor. Kenarlarındaki plastik tutma kısmıyla zamanında çivi çakmak zorunda kaldım, kırılacaklarından emindim ama kırılmayarak beni şaşırtmayı başardılar.


Kapalı hali oldukça derli toplu, avuç içine oturuyor ve genel olarak kullanılan malzemenin kalitesinden dolayı beklediğinizden biraz daha ağır gelebilir. bu şekildeyken iki dışta kalan plastik tutamaklar da dediğim gibi çekiç olarak bile kırılmadılar:)


Taşıma kılıfı olarak çok kaliteli veya çok kalitesiz diyemeyeceğimiz, orta kalitede bir taşıma kılıfı var. Kılıflı haliyle bile ceplere girebilir. Cebine koymak istemeyecekler içinse kılıfın arkasında hem yatar hem de dikey olarak kemere takılabilmesini sağlayan bir kısım mevcut. Çok daha pahalı ürünleri bile kılıfsız satan firmalar olduğunu düşününce bu fiyata bir taşıma kılıfı olması bile bence yeterli.

Sonuç olarak oldukça düşük denebilecek bir fiyata aldığım çok amaçlı pensemi ben uzun süredir sorunsuz kullanıyorum. Malzeme kalitesi fiyatına göre oldukça iyi. Sayabileceğim tek olumsuzluk pense saplarındaki parçaların biraz gevşekmiş gibi görünmeleri. Şimdi onların vidalarını sıkarak daha sıkı hale getirip getiremeyeceğimi kontrol edeceğim. Her evde, arabada, outdoor faaliyette yanınızda bulunması gereken bir alet. Buradaki bu ufacık malzemeler bazen sizleri çok sıkıntılı durumlardan kurtarabilir. Bu yüzden eğer Tchibo temalarında denk gelirseniz mutlaka bir tane almanızı tavsiye ederim.:)