22 Nisan 2012 Pazar

Türk Hava Yolları Boeing 777 300ER

Hepinize oldukça uzuuuun bir zamandan sonra tekrar merhaba. Bu yazıda Türk Hava Yolları'nın(@TK_TR) gözbebeği Boeing 777 300ER ile olan tesadüfi uçuşumu ve uçuş deneyimi paylaşmak istedim.Hayat bazen çok garip şeyler sunabiliyor. Futbolu oldukça severim, sıkı bir Beşiktaş ve Real Madrid taraftarıyım. Beni yakından tanıyanlar havacılığa nasıl bir aşkla bağlı olduğumu da iyi bilirler. Bu sene başından beri cumartesi gecesi oynanacak Barcelona-Real Madrid maçını bekliyordum ki tatsız bir olay yüzünden apar topar İstanbul'a gitmem gerekti. Daha önce burada uzun uzadıya anlattığım Shop and  Miles kartımda birikmiş millerimle bilet almak istedim. Ama mille bilet alanlar iyi bilirler ki bu dönemlerde aynı güne ödül bilet kestirmek neredeyse imkansızdır. Neyse gidişte El Clasico'yu, dönüşte de Fenerbahçe-Galatasaray maçını izlememeyi göze alarak aynı güne gidiş, ertesi güne dönüş yeri buldum ve benim oldukça can sıkıcı başlayan İstanbul maceram dönüşte değişik bir şekil almaya başladı.

Dönüşte online check-in için uçağı görüntülediğimde önce şaşırdım, 3 sıralı bir uçak gövdesi çıktı. Tam "ne alaka?" derken baktım ki uçak tipi Boeing 777 görünüyor. Bu modelin uzun menzilli uçuşlar için özel tasarlandığını bildiğimden şaşırdım. Bu derece büyük bir uçağa iç hatlarda denk geleceğim aklımın ucundan geçmezdi. Hele ki zoraki bir yolculuğun, istemeye istemeye aldığım dönüş saatinde, ödül biletle bu deneyimi yaşayacağım ise hiç ama hiç aklımdan geçmezdi. Uçuşa yaklaşık 45 dk kala check-in'imi yaptım ve havaalanına "ulen inşallah hata yoktur" diye diye gittim. Kapıdaki yer hizmetlerinde görevli kızımızın "iki yıldır bir kere bile görmek nasip olmamıştı, bugün 777 göreceğim" demesiyle uçağın tipi garanti oldu. Zaten uçak büyük olduğundan 1 saat kala yolcu taşımaya başlamışlardı. Ben de ilk giden gruptaydım.


Otobüsten indiğimizde bir İstanbul - İzmir uçuşunda bineceğimi zerre tahmin etmeyeceğim dev orada duruyordu. 777 oldukça heybetli bir uçak.


Türk Hava Yolları'nın sürekli reklamını yaptığı Star Alliance üyeliğiyle ilgisi var mı bilmiyorum ama uçağımızın adı "YILDIZ"dı. Ve ön kapı yerine orta kapıdan yolcu alımı yapıldı. Bu yüzden Business Koltukları görme şansım olmadı ne yazık ki.


Uçağın motorları şuan yeryüzündeki en güçlü  jet motorlar olan General Electric GE90-115B motorları ve oldukça heybetli bir görüntüleri var. 


Bu da uçak merdiveninden, tam karşıdan çekilmiş hali. Kelimenin tam anlamıyla "Motor budur abi." :)


Uçağın içine gelecek olursak oldukça modern bir tasarıma sahip. Tabi ki ödül biletim ekonomi sınıfında olduğundan 3+3+3'lü kabin kısmındaydım. Ama kabin kesinlikle dar değil, ekonomide bile koltuk kalitesi ve rahatlığı oldukça yüksek.


Uçak koltuklarındaki ekrana ve kumanda koluna gelecek olursak; oldukça güzel bir ekran ve ön tarafında menü tuşları, arka tarafında klavye ve oyun konsol tuşları, yan tarafında da ücretli uygulamalar için kredi kartı okuyucusu olan oldukça fonksiyonel bir kumandası var. Ekranda ister oyun oynayın, ister müzik dinleyin, ister film izleyin, ister telefon görüşmesi yapın. Tek sorun iç hat seferinde kulaklıkları dağıtmıyor oluşları.Koltuk ceplerinde standart güvenlik kartı, SkyLife dergiisi ve ekranda izleyebileceğiniz filmlerin vs tanıtımı olan ekstra bir dergi daha bulunuyor. Filmler nispeten günceldi diyebilirim. Ama tabi ki vizyon filmlerini beklemeyin.

Kulaklıklar olmadığı için ben daha çok ekrandan izleyebileceğiniz kamera seçeneklerinden kalkışı, uçuşu ve inişi izleyerek geçirdim. Uçuş esnasında uçağın altındaki kamera sayesinde üstünden geçtiğiniz yerleri görebiliyorsunuz. Şansıma hiç bulut yoktu.


İkram olarak Türk Hava Yolları'nın standart iç hat ikramı veriliyor. Burada ekstra bir durum yok.

Sonuç olarak 777 oldukça güzel ve büyük bir uçak. Bu uçağa daha uzun menzilli bir uçuşta ve en az First Class'ta binmek isterdim. Ama ekonomi koltukları bile oldukça başarılıydı.

Oldukça talihsiz başlayan yol maceram, doğum günümde, çok uzun süredir binmeyi istediğim bir uçakla hem de ödül biletle yolculuk yaparak sonuçlandı. Bu ufak sürpriz ve hediye için teşekkür ederim Türk Hava Yolları, benim gibi bir havacılık tutkununa da böyle bir hediye yakışırdı! ;)

5 yorum:

 1. Bazen olumsuzluklar güzelliklere sebep oluyor ve insanı gülümsetebiliyor :) her yeni yaşın masmavi geçsin :)

  YanıtlaSil
 2. Sorma ortak günün bonusu oldu. Teşekkür ettim, hep beraber ;)

  YanıtlaSil
 3. Uçaklar hakkında pek bilgim yok ama iç hatlarda gerçekten bu derece bir kaliteye hiç rastlamamıştım. Gerçekten çok şanslısınız, aynı zamanda doğum gününüz olması da ayrıca şaşırtıcı ve mutlu edici :) Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi Bora'cım direkt İstanbul - Los Angeles uçabilen bir uçakla İstanbul'dan İzmir'e geldim oradan pay biç :)

   Sil
 4. uçakta çalışmak isterdim en azından havlar temiz yerde hertürlü dümen dönuyor

  YanıtlaSil